DOMEX | Hurtownie budowlane


Murowanie z Ytonga

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem murowania przy użyciu bloczków Ytong.

Poradnik

Murowanie z Silki

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem murowania przy użyciu bloczków Silka.

Poradnik

Murowanie w systemie 20cm PLUS

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem murowania w systemie 20cm PLUS.

Poradnik

Jak wybrać hydroizolacje

Zagadnienie wyboru i sposobu zastosowania odpowiednio dobranych materiałów hydroizolacyjnych jest bardzo ważną i odpowiedzialną decyzją która będzie w bezpośredni sposób rzutować na trwałość budowli. Problem ten musi być rozwiązywany wspólnie przez projektantów i wykonawców z uwzględnieniem reguł sztuki budowlanej oraz poddany wnikliwej analizie czynników na które hydroizolacja może być narażona.

Wiadomo, że wilgoć przenikająca przez ściany stwarza nieodpowiednie warunki higieniczne, ma destrukcyjny wpływ na konstrukcje budowli a także obniża wartość użytkową pomieszczeń z których korzystamy.

Naprawa wadliwie wykonanych hydroizolacji jest trudna, czasochłonna i droga. Niedbalstwo, niewłaściwy dobór rozwiązań oraz szukanie nieuzasadnionych oszczędności mści się w znacznie większym stopniu niż jakiekolwiek inne błędy wykonawcze. Dlatego też Izolex oferuje produkty o wysokiej jakości i ustalonej renomie w trosce o pewność, bezpieczeństwo i wygodę budujących.

Poniżej prezentujemy państwu serię poradników, które pomogą w doborze odpowiedniej hydroizolacji.

Izolacja fundamentów i stropów na gruncie

Izolacja balkonów i tarasów

Izolacja dachów

Izolacja pomieszczeń mokrych

Izolacja basenów i zbiorników wodnych

Jak ułożyć dachówkę ceramiczną

Zapraszamy do zapoznania się z instrukcją układania dachówki ceramicznej Koramic.

Poradnik

Jak budować z Porotherm DRYFIX

Film instruktażowy opisuje krok po kroku sposób murowania szlifowanych pustaków ceramicznych do murownia na sucho.

Systemy Porotherm

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikami uczącymi jak murować z wykorzystaniem różnych systemów pustaków Porotherm.

System Porotherm P+W

System Porotherm PROFI

System Porotherm DRYFIX

Układanie stropu Porotherm

Murowanie z klinkieru

Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami, które pomogą Państwu w uzyskaniu pięknego i trwałego muru z klinkieru.

Klinkier krok po kroku

Wiązania cegieł

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat rodzajów wiązań cegieł klinkierowych.

Wiązania cegieł

Ściany trójwarstwowe

Ten rodzaj konstrukcji od kilkudziesięciu lat należy w wielu krajach Europy do ważniejszych rozwiązań ścian zewnętrznych.

Ściana trójwarstwowa składa się z trzech warstw, pełniących różne funkcje. Patrząc od wewnątrz, pierwszą z nich jest ściana konstrukcyjna, budowana np. z pustaków Porotherm. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń z wyższych partii budynku. Wszystkie inne zadania stawiane przed zewnętrzną ścianą domu spełniają pozostałe warstwy.

Dzięki separacji tych funkcji, elementy konstrukcyjne warstwy nośnej można dobrać kierując się wyłącznie aspektem wytrzymałościowym (określonym przez projektanta) oraz ekonomicznym.

Kolejnym elementem ściany trójwarstwowej jest warstwa izolacji termicznej. Może być ona znacznie grubsza niż w przypadku ściany dwuwarstwowej. Najczęściej stosuje się tu twardą wełnę mineralną. Rodzaj izolacji musi być dobrany przez projektanta.

Ostatnia warstwa przegrody trójwarstwowej to ściana osłonowa. Powinna ona być oddzielona od izolacji szczeliną wentylacyjną. Wykonana może być na przykład z cegły klinkierowej. Stanowi wtedy ochronę izolacji termicznej przed uszkodzeniami mechanicznymi, dodatkową (bardzo skuteczną) warstwę izolacji akustycznej, a także właściwą elewację budynku, decydującą o jego unikalnym wyglądzie architektonicznym.

Zastosowanie ściany trójwarstwowej umożliwia pełne wykorzystanie parametrów fizycznych użytych materiałów budowlanych. Mowa tu przede wszystkim o akumulacji cieplnej warstwy wewnętrznej (nośnej), która w znakomity sposób stabilizuje mikroklimat wewnątrz budynku.

Istotnym elementem ściany trójwarstwowej jest szczelina powietrzna o zapewnionej odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Parametry samej szczeliny określić powinien projektant, podobnie jak sposób kotwienia elewacji do ściany nośnej, rodzaj i ilość kotew. Istnieje kilka rodzajów systemów mocowania elewacji. Jego dobór zależy głównie od technologii, w której wznoszone są ściany nośne. Niezależnie jednak od zastosowanych kotew, należy pamiętać o stosowaniu krążków dociskowych. Poza oczywistą funkcją stabilizowania warstwy izolacyjnej krążki umożliwiają zachowanie stałej szerokości szczeliny powietrznej, oraz odprowadzenie skroplin pary wodnej poza warstwą izolacyjną.

Istotne jest zastosowanie puszek wentylacyjnych w pierwszej (najniższej) warstwie cegieł. Są to elementy montowane zamiast spoiny pionowej, zapewniające dostęp powietrza do szczeliny wentylacyjnej, a jednocześnie chroniące ją przed dostępem gryzoni i większych owadów. Puszki odpowiadają również za odprowadzenie ze szczeliny ewentualnej wilgoci. Dla zapewnienia optymalnej pracy szczeliny wentylacyjnej podobne rozwiązania należy stosować pod i nad oknami oraz w ostatniej warstwie cegieł - jeśli szczelina jest zamknięta na górze.

Więcej informacji mogą Państwo znaleść tutaj